a.123, s.r.o.

 

Tipy a rady

Nutnost projektů staveb a jejich schvalováni není buzerace investorů a stavebníků. Je to nutný krok k tomu, aby vzniklé dílo bylo v souladu s krajinou, okolní zástavbou, budoucí výstavbou a především reprezentantem kultury dané v místě a času. O jejich kvalitě rozhoduje čas. Když je špatná, tak se jednoduše v budoucnu zbourá. Proto přemýšlejme, co postavíme. Bude to buď smetí nebo hodnotné dílo. Vyberte si ?!

Projekt pro územní řízení se zpracovává, aby navržené dílo bylo v souladu s rozvojem území, ve kterém se má realizovat. Musí splňovat regulativy stanovené vyhláškou k danému území. Dodržujme tato pravidla a také požadujme jejich uplatňování v případech, kdy se nás dotýkají.

Projekt pro stavební povolení není projektem, podle kterého byste měli stavět. Je to dokument, na základě kterého se vydává stavební povolení a následně se podle něho kontroluje stavba při kolaudaci !!!

Pokud jste se rozhodli stavět podle projektu pro stavební povolení, je to stejné jako montovat nábytek podle schémat nebo reklamního obrázku. Může to a nemusí vyjít. Podle podrobného návodu Vám to půjde lépe. Ušetříte čas, nervy a hlavně peníze. Proto nepodceňujte projekt pro provedení stavby !!!

Jak vystihuje název „projekt pro provedení stavby“, jedná se o projekt, podle kterého se provádí vlastní stavba. Tento projekt popisuje i stavební zákon jako nedílnou součást stavby stejně jako je zdivo, stropy, základy apod…!!!!

Pokud chceme ušetřit na stavbě tím, že šetříme na projektové dokumentaci, jejíž pořizovací hodnota je v ceně díla minimální, uvědomte si, že tato dokumentace je mozkem celého díla - jak bude stavba vypadat, jak bude fungovat a jak se bude v budoucnosti chovat. Je to stejné jako by jste šetřili na vzdělání svých dětí a přitom chtěli, aby z nich byli univerzitně vzdělaní lidé s tituly.

Pokud provádíte rekonstrukci objektu, nechte si provést stavebně technický průzkum a statický posudek objektu. Projektovat a stavět bez těchto podkladů je stejné jako přecházet na červenou přes frekventovanou křižovatku. Může to, ale nemusí vyjít !!!

Jak kontrolovat stavební práce na stavbě po stránce kvality a množství? Jednoduchým způsobem! Podle rozpočtu a podrobné dokumentace. To vše najdete v projektu pro provádění stavby. Je dokázáno, že tato investice se stavebníkům mnohonásobně vrací .

Užitečná rada: při provádění stavby si udělejte podrobnou fotodokumentaci stavby. Vyfoťte si stavební jámu a základovou spáru, ať víte, jaké jsou geologické poměry pod domem. Foťte základy, izolace, konstrukce a výrobky, které budou v budoucnu zakryty jinými konstrukcemi. Foťte rozvody kanalizace, vody, topení, elektřiny - prostě vše, co zmizí pod omítkami !! Vyplatí se vám to, věřte !!!

Platí pořekadlo, „…kdo postavil psí boudu nebo králikárnu, je největší architekt a odborný poradce“. Vyvarujte se těchto osob !! Jejich rady jsou tak užitečné, jako mrtvému zimník. Mnohdy působí velice přesvědčivě, ale výsledky jsou pro jejich oběti zoufalé. Držte se projektu a jakoukoliv změnu projednejte se svým architektem.

Nevybírejte architekta podle ceny, ale podle toho co Vám nabízí a co umí. Nízká cena je mnohdy odrazem kvality a kvantity dokumentace. Výsledně Vás přijde finální dokumentace na více peněz.

Vždy se nechte informovat, co obsahuje cena projektové dokumentace. Nechte si vypracovat podrobný rozpis projektu a teprve potom porovnávejte s jinými nabídkami. Budete se divit zjištění, že nabídky s nejnižší cenou jsou vlastně nejdražší !!!

Nenechte se nachytat reklamními triky u staveb, kde se nabízí dodávka stavby s tím, že projekt stavby je zadarmo !!! V kalkulaci ceny stavby je skrytě započítaná taková suma za projekt, která přesahuje o mnoho procent nejvyšší cenu, kterou stanovují směrné ceníky projekčních prací. Platí zde, stejně jako v jiných službách, jednoduché pravidlo „..nic není zadarmo“!!

Interiéry
Interiér vila Moravany
PD 2007

 

Partneři